msgbartop
Merhaba, web bloguma hoşgeldiniz... İsterseniz portfolio siteme buradan ulaşabilirsiniz.
msgbarbottom

22 Tem 10 Spring Framework & Dependency Injection

Spring Framework:

Framework Türkçede “çatı” olarak çevriliyor. Açık bir tanımı var mı bilmiyorum ama şöyle diyebiliriz; içeriğinde farklı bileşenler olarak kütüphane ve araçlar barındıran ve böylece hayatımızı kolaylaştıran yazılım paketlerine çatı ya da framework diyoruz.

Java’nın geniş çaplılığından ve açık kaynak olmasından dolayı pek çok paket, kütüphane ve araç (tool) türedi, her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. İhtiyaca cevap vermesi açısından işleri en çok kolaylaştıran ve hızlandıranlar daha öne çıkıyor. Bunlardan biri de Spring çatısı.

Java’nın daha çok kurumsal tarafına (Java EE) hitap eden bu çatı, standart platformda da (Java SE) kullanılıyor. Peki içinde neler var?

Spring Framework

Spring Framework

Veri Erişim – Entegrasyon tarafında hem JDBC hem de ORM (Object Relational Mapping) yani veritabanına nesne mantığıyla eşleme yapılarak erişim araçlarını destekliyor. Örneğin Hibernate kullanabiliyorsunuz.

Web katmanında Servlet ve Portlet teknolojileri var. MVC yani Model View Controller kullanarak Servletler yapılabilir, siteler oluşturulabilir.

Test modülü ile projelerin birim testlerini yapmak da mümkün.

Artık büyük projelerde bu tip çatılar kullanılıyor. Böylece projeler hız ve kolaylık kazanıyor. Daha çok işi daha kısa zamanda yapabilme imkânı veriyor. Dolayısıyla son zamanlarda çokça tercih edilen teknolojilerden.

Dependency Injection:

Java gibi nesneye yönelik programlama (OO – Object Oriented) yapılabilen bir dilde, gerçek hayatta var olan nesneleri Java sınıfları aracılığıyla modelleriz. Bu sınıflardan Java programlarında kullanılan nesneler üretilir. Nesneler görevlerini yerine getirirken baksa nesneleri kullanabilirler. Böylece nesneler arası bağımlılıklar oluşur. Java programcılarının çok sıklıkla karşılaştıkları NullPointerException, kullanılmak istenen nesnenin null değerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır, yani new operatörü ile gerekli nesne oluşturulmamıştır.

NullPointerException hatasını önlemek için bağımlılık duyulan nesnelerin oluşturulması gerekmektedir.

Baran BAYRAM
22.07.2010 – AnkaraYorum bırak