msgbartop
Merhaba, web bloguma hoşgeldiniz... İsterseniz portfolio siteme buradan ulaşabilirsiniz.
msgbarbottom

24 Eyl 11 Windows 8’den İlk İzlenimlerim

Dün akşam indirdiğim Developer Preview sürümünü bugün inceleme fırsatı buldum. Normalde Windows 8’i indirme ya da inceleme gibi bir düşüncem yoktu. Ancak Microsoft’un Build konferansını seyretmeye başladıktan sonra bütün düşüncelerim değişti. Sonrası mı? Tabi ki hemen Windows 8’i indirdim 🙂

Download ettiğimiz dosya iso uzantılı olduğundan iki seçeneğimiz var. Ya Microsoft’un USB-DVD Download Tool adını verdiği programı indirip usb bellekten kurulum yapacağız ya da dosyayı boş bir DVD’ye yazdırıp kullanacağız. Buradaki tercihim daha az uğraş vereceğinden DVD’ye yazdırmak oldu.

Dvd’yi bilgisayara taktığımızda Windows 7 kurulumundan aşina olduğumuz kurulum ekranı karşımıza geliyor. Standart kurulum işlemlerini yapıyoruz, neredeyse Windows 7 ile birebir aynı kuruluma sahip. Bunun nedeni ise tahminlerime göre (daha önceden de olmuştu oradan biliyorum) en son yayınlanacak olan RTM (ready to manufacture – dağıtıma hazır sürüm) sürümünde bu kurulum ekranlarında değişiklik olacağıdır. Şu an Microsoft için önemli olan kurulum ekranları değil, Windows sürümü ve çekirdeğidir.

Kurulum bittikten sonra bilgisayarımızı her zaman olduğu gibi otomatik olarak yeniden başlıyor ve siyah ekranın ortasında beliren Windows Developer Preview yazısının altında noktalar yuvarlak çizecek şekilde dönüyor. Bu iki anlama geliyor; Microsoft bu dönen noktaları bu halde bırakabilir ya da RTM’de buraya daha görsel bir logo koyabilir. Bence bu hali de güzel diyorum ve devam ediyorum.

Küçük hazırlık beklemesini de atlattıktan sonra karşımıza bir ayar ekranı çıkıyor.

İşte tam burada şaşırıyoruz. Daha önce böyle bir ekranla hiç karşılaşmamıştık. Windows’un alışık olduğumuz o GUI’sinden farklı bir yapı karşımızda çünkü. Microsoft bu yeni arayüze “METRO UI” adını vermiş. Bence harika ve bir o kadar da dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda çok işlevsel bir arayüz olmuş.

Ayarları da bitirmeye yakın her zamanki gibi kullanıcı oluşturuyoruz. Ama durun bir dakika! Windows Live ID’mi mi istedi şimdi? Neden ama? Çünkü birçoğunuzun da bildiği gibi uzun zamandır Microsoft Bulut Bilişim tabanlı sistemlere yatırım yapmaya devam ediyor. Windows 8 de buna çok güzel bir örnek. Xp, Vista, Windows7 gibi işletim sistemlerinde bu güne kadar hep yerel bir kullanıcı hesabı tanımlayarak ilk log on işlemlerini gerçekleştirdik. Windows 8 ile birlikte yeni bir özellik hayatımıza giriyor ve artık Windows Live hesaplarımızı da log on işleminde kullanabiliyoruz. Eğer bir Windows Live hesabınız yoksa, aynı ekran üzerinden anında yeni bir tane açabilirsiniz. Kısacası Windows 8 bulutlarda dolaşıyor…

Unutmamak gerekiyor ki Windows Live ID’niz ile logon yapabilmeniz için bilgisayarınızın internete bağlı olması ve dolayısıyla ilk kurulumda bilgisayarınızın IP alabilmesi için ağınızda bir DHCP sunucu bulunması gerekiyor. Ortamda DHCP varsa geri kalan her şeyi Windows 8 hallediyor.

Eğer Live ID ile logon olmak istemiyorsanız ya da bilgisayarınız internete bağlı değilse bir sonraki adımda, kendiniz alıştığınız şekilde kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Sonrasında ise karşınıza tamamen farklı bir başlat menüsü çıkıyor. Öncelikle durup bakıyorsunuz ekrana… Bu tam ekran başlat menüsünü ilk gördüğümde masaüstü nerede diye düşünmüştüm 🙂

Gerçekten çok güzel bir arayüz ile karşı karşıyayız. Biraz kurcaladıktan sonra aslında tablet pc odaklı bir arayüz olduğunu anlıyorsunuz. Kare veya dikdörtgen şeklinde kutucuklar üzerine tıklayarak veya bir tablet pc kullanıyorsanız dokunarak ilgili uygulamalara hızlıca erişmek mümkün. Ayrıca bu ekrandaki kareler yaşıyor da 🙂 Ayarladığınız taktirde içerikleri sürekli güncel kalabiliyor.

Şahsen işletim sistemi üzerinde en sık kullandığım araçlardan olan Windows Task Manager, yeni Windows’da şahane bir hal almış ve artık çok daha güçlü.

Mesela application’ların, background process’lerin veya windows process’lerinin cpu, memory, disk ve network kaynak kullanım miktarlarını tek bir pencerede anlık olarak izleyebilirsiniz.

Yine Task Manager üzerinde Performance tabında cpu, memory, disk ve network kaynak kullanım grafikleri canlı olarak yer alıyor.

Microsoft Office ile tanıştığımız ve alıştığımız ribbon menu özelliği Windows Explorer’a da eklenmiş ve gerçekten çok kullanışlı olmuş. Tüm file/folder aksiyonlarına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Twitter, Flicker gibi hesaplarınıza direkt bağlanabileceğiniz gibi Facebook için de Socialite isminde bir Metro Style App geliyor ve farklı bir kullanıcı deneyimi ile facebook hesabınızı Windows 8 üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Bu arada unutmadan, Windows 8 Developer Preview dağıtımının kullanım süresi Mart 2012 sonunda doluyor. O süreye kadar Public Beta, belkide RC sürümü çıkmış olacaktır.

Baran BAYRAM
24.09.2011 – Ankara

Kaynaklar:
tribula.com (Ertan Gülen)
cozumpark.com (Serhat Akıncı)Yorum bırak