msgbartop
Merhaba, web bloguma hoşgeldiniz... İsterseniz portfolio siteme buradan ulaşabilirsiniz.
msgbarbottom

12 Tem 10 Java’da Interface Kullanmamızın Nedeni

Java da interface kullanmamızın en büyük sebebi interface’den türetilecek sınıflar için bir standart(zorunluluk da diyebiliriz) belirlemektir. Örneğin Telefon adında bir interface üretiyoruz ve daha sonra bu interface’den sınıflar implement ediyoruz. Bütün bu sınıfların bazı ortak özelliklere sahip olmasını bir zorunluluk haline getirebiliyoruz. Örneğin interfacede arama() adında bir metod yazıyoruz (içini boş bırakmak zorundayız interfacelerde) ve türetilecek bütün sınıflar kendi özelliklerine uygun olarak arama() metodunu dolduruyor. Böylece bütün telefonların arama özelliğine sahip olmasını bir standart haline getirmiş oluyoruz.

Veritabanıyla ilgili bir örnek de vermek istiyorum. Örneğin çok geniş bir yazılım yazdığımızı varsayalım. Kullanıcıya bir veritabanı seçtirip buna göre işlemler yaptırmak istiyoruz. O zaman kodumuzda şöyle satırlar olacaktır:
if(secim==”MySQL”)
Veritabani vt =new MySQL();
if(secim==”ORACLE”)
IVeritabani vt = new ORACLE();
…. bir kaç tane daha olabilir…

Daha sonra. vt.baglan() diyerek baglantımızı sağlıyoruz.

Biz daha önce veritabanlarını tek bir Veritabani adlı interface’den implement etmiştik ve orada baglan() adında bir metod tanımlayarak içini boş bırakmıştık. Tüm veritabanlarının içine kendi özelliklerine uygun olarak baglan() metodunu farklı şekillerde tanımlamıştık.

Böylece hepsinde baglan() metodunun olmasını garanti etmiştik.

Eğer böyle yapmasaydık mesela mySQL için vt.connect() yazmamız gerekirdi ve bu kodumuzda gereksiz uzamalara neden olabilirdi. Interface’le bunun önüne geçmiş oluyoruz.

Baran BAYRAM
12.07.2010 – AnkaraYorum bırak