msgbartop
Merhaba, web bloguma hoşgeldiniz... İsterseniz portfolio siteme buradan ulaşabilirsiniz.
msgbarbottom

09 Tem 10 VirtualSVN Nedir? – Nasıl Çalışır?

Bu program sayesinde bir repository oluşturuyoruz ve bu repository’e erişebilecek kişilerin kullanıcı adlarını ve şifrelerini tanımlıyoruz. Programın bize oluşturduğu url’i, kullandığımız IDE’de örneğin NetBeans için Team sekmesinden Checkout kısmına tıklıyoruz ve buradaki Repository Url kısmına yazıyoruz. Hemen altına daha önceden oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifresini yazıyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz ve bu işlemin bitmesini sağlıyoruz. Daha sonra da yazmakta olduğumuz application’a sağ tıklayarak Subversion’a geliyoruz ve Commit’i tıklıyoruz. Bu sayede yazdığımız uygulama ortak bir alana atılıyor. Ve bu uygulamaya bir sürüm numarası atanıyor. Bu sayede hata yaptığımızda ya da programı tamamen kaybettiğimizde, bir önceki sürümü kolaylıkla geri çağırabiliyoruz.

Daha sonra Team kısmındaki tanımlamaları ortak çalışacak diğer bilgisayarlardaki IDE’lere de yapıyoruz. Daha sonra da programa erişmek için Subversion menüsü altındaki Update kısmını kullanıyoruz.

Bundan sonra herkes kendi geliştirdiği class’da ya da class’larda yaptığı değişikliklerden sonra commit’lerse ortak alanda da bu değişiklik herkes için geçerli olacaktır.

Baran BAYRAM
09.07.2010 – AnkaraYorum bırak