msgbartop
Merhaba, web bloguma hoşgeldiniz... İsterseniz portfolio siteme buradan ulaşabilirsiniz.
msgbarbottom

12 Şub 12 Windows Server 8 Developer Preview İzlenimlerim

Yeni Windows Server 8 ile alakalı oradan buradan duyduklarımla yetineceğime oturup kendim incelemek istedim ve aşağıdaki notları aldım.

–          İşlemciyi yormuyor. Masaüstü deneyimi özelliği (Desktop Experience) açık iken dahi işlemci %50’yi geçmiyor. (Dual Core 1.8 Ghz)

–          Kendi adıma konuşmam gerekirse, yeni “Başlat” menüsüne uzun bir süre alışmak zor olacak kanaatindeyim.

–          Server Manager basitleştirilmek adına çok değiştirilmiş fakat daha karışık olmuş sanki. İlk başta aradığınız şeyi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.

–          IIS 8 ekranı neredeyse 7 ile aynı görünüyor.

–          DNS servisinde de değişen pek bir şey göremedim diyebilirim.

–          Windows Explorer’a Office’in son sürümlerinden aşina olduğumuz ribbon özelliği eklenmiş. Hoş bir görüntü olmuş bence.

–          Logon ekranı da baya bir hoşuma gitti hani. Umarım beta sürümünde daha da güzel hale getirilir.

–          Server Manager’da “Dashboard” olayı çok güzel olmuş diyebilirim. Örn. işlemci ve ram belirlediğiniz değerlerin üzerinde mi çalışıyor? Hiç dert etmeyin. Dashboard sizin için bunu fark edip size de fark ettiriyor. Bir servis bir nedenden dolayı durdu mu? Eskiden fark etmemiz için o servisi kullanmamız gerekirdi. Fakat Dashboard size bunu da gösteriyor. Tek yapmanız gereken kırmızı satırlara tıklayıp, neyin soru verdiğine bakmak.

–          Windows Update’i çalıştırsam mı diye düşünürken (sonuçta bu preview sürümü update yoktur diyordum) güncellemeleri taratmaya karar verdim. Sonuç ne mi? Tabi ki 10 önemli güncelleştirme 🙂

–          Server Manager’ın bir başka güzel özelliği sisteminizdeki tüm sunucuları tek bir ekrandan görmenizi ve yönetmenizi sağlıyor.

–          Öyle sanıyorum ki bir şekilde network bağlantıları da hızlandırılmış. Bu konuda teknik dokümanları inceleme fırsatı bulamadım fakat internet hızımın %100’ünü kullanarak 30Mb’lık dosyayı 20 saniyeden kısa sürede indirdiğini fark ettim.

–          Ekran kartımın sürücüsü ile sorun yaşadığımı da unutmamak gerek. Vista 64 bit sürücüsünü yüklediğimde masaüstümü tekrar göremedim. Bu nedenle güvenli moda sunucumu açıp ekran kartı sürücüsünü kaldırmak zorunda kaldım. Microsoft Basic Display Adapter sürücüsü geçici olarak işimi görüyor zaten. Bu sürücünün de monitörümü neden 64 hertz gibi ilginç bir hertz’de çalıştırdığını da çözemedim doğrusu.

–          Dil paketleri de ilerleyen zamanlarda otomatik yüklenebilecek anladığım kadarıyla. Şuan için tabi ki Türkçe yok 🙂 Daha beta sürümünün yayınlanmadığı düşünülürse uzunca bir süre de olmayacak gibi.

–          Henüz tam olarak alışamadığım ve öğrenmem gerektiğini düşündüğüm PowerShell de başlat simgesinin yanında hazır bir şekilde bekliyor sizi.

–          Doğrusunu söylemek gerekirse Task Manager’ı çok beğendim. Her şeyi rahat ve basitçe görebiliyorsunuz. Hatta HDD’lerin anlık yazma ve okuma hızlarını bile 🙂 Ayrıca çok güzel bir özellik daha eklenmiş ve kullanıcı bazlı işlemci ve ram kullanımı da Task Manager’ın Users ekranına dahil edilmiş.

–          İşlemci boştayken %1-2 aralığında seyrediyor ki bu 37 arka plan işlemi için gayet güzel bir değer. Bu yazıyı yazdığım sırada sunucu boştayken 2 Gb ram’in %29’unu kullanıyordu.

–          Resource Monitor’de de değişikliklere gidilmiş. Fakat Resource Monitor’un (ayarsız halde) %20 civarında işlemci kullandığını fark ettim.

–          IIS 8’in localhost default sayfasını da çok beğendim 🙂

–          Web Platform 3 ile ilgili uyum sorunları olduğunu sanıyorum. Program herhangi bir yükleme işleminde hata verip kendini kapatıyor.

–          Internet Explorer 10 ile gelen Windows Server 8 Flash videolarını HTML 5 sayesinde rahatça oynatabiliyor. Ekran kartımdaki sürücü sorununu saymazsak herhangi bir problem olmaksızın sunucunuzda video izleyebilirsiniz 🙂 Fakat 720p bir videoyu izlerken işlemcinin %85’lerde gezindiğini söylememde fayda var.

–          Hyper-V rol olarak eklenebiliyor. Ne yazık ki işlemcim sanallaştırmayı desteklemediğinden bu özelliğini test edemedim. Fakat Microsoft Build’den seyrettiğim kadarıyla harika bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim. Beraberinde gelen Fail Over Cluster sistemi ayrıca bir tat katmış. Ayrıca sanal sunucuda herhangi bir kesinti olmaksızın başka bir sunucu üzerindeki Hyper-V’ye taşınabiliyor olması gerek hosting gerekse büyük çaplı firmalar için çok güzel bir özellik.

–          Ayrıca Windows Server 8 dokunmatik ekranla kullanıma da gayet uygun.

–          Standart kurulumla harddiskte 11 Gb yer kaplıyor.

(Deneme yaptığım yazılım sürümü: Windows Server Developer Preview Build 8102)

Baran BAYRAM
12.02.2012 – AnkaraYorum bırak